Instytucje i organizacje zajmujące się profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, przeciwdziałaniem narkomanii na terenie Gminy Łobez.
- Stowarzyszenie Klub Abstynenta „FRAL” w Łobzie ul. Niepodległości 50 – oferuje pomoc osobom uzależnionym od alkoholu oraz ich rodzinom. Organizuje samopomocowe zajęcia terapeutyczne w warunkach zapewniających dyskrecję.
- Komenda Powiatowa Policji w Łobzie ul. Wojska Polskiego 2 –Działania instytucji w zakresie profilaktyki i przeciwdziałania alkoholizmowi ukierunkowane są na prowadzenie rozmów profilaktycznych i pouczających. W przypadku nadużywania alkoholu przez rodziców funkcjonariusze policji wnioskują do sądu o właściwe sprawowanie władzy rodzicielskiej oraz o leczenie odwykowe z powództwa cywilnego. Komenda Powiatowa Policji w Łobzie prowadzi różnorodne działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie wdrażając „Niebieską Kartę”.
- Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łobzie przy ul. Niepodległości 13 – Udziela pomocy rodzinom, w których występuje trudna sytuacja finansowa związana z nadużywaniem alkoholu. Pomoc ta, to głównie pomoc finansowa w formie zasiłków, bonów żywnościowych, oraz obiady w szkołach dla dzieci. Ośrodek Pomocy Społecznej dofinansowuje również wypoczynek dla dzieci ze środowisk ryzyka. MGOPS prowadzi również działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie wdrażając „Niebieską Kartę” (Zespół Interdyscyplinarny). Pracownicy socjalni Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej prowadzą szeroko rozumianą pracę socjalną:
- poradnictwo i pomoc w załatwianiu spraw urzędowych,
- pomoc pedagogiczną i socjalną.
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łobzie w ramach działań z zakresu interwencji kryzysowej proponuje:
- pomoc prawną, pedagogiczną, socjalną i psychologiczną,
- poradnictwo i konsultacje,
- grupę wsparcia dla kobiet i mężczyzn ofiar przemocy domowej,
- grupę wsparcia dla dzieci i młodzieży dotkniętych przemocą i będących świadkami przemocy.
- Centrum Integracji Społecznej „Od Nowa” w Łobzie ma na celu umożliwienie powrotu na rynek pracy osobom długotrwale bezrobotnym nie potrafiącym poradzić sobie z podstawowymi problemami życiowymi. Zadaniem CIS jest reintegracja społeczna mająca na celu wzmocnienie pozycji społecznej dzięki pomocy szeregu specjalistów: psychologa, pedagoga, pracownika socjalnego oraz doradcy społecznego. Uczestnicy odbywają rozmowy diagnostyczne, które pomagają ocenić osobowość oraz ich mocne i słabe strony, Dzięki temu specjaliści mogą określić indywidualne potrzeby uczestników, problemy oraz sposoby ich rozwiązywania.
- STOWARZYSZENIE MONAR Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Grabowie – jest placówką prowadzącą leczenie, terapię i rehabilitację osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych powyżej 18 roku życia. Placówka realizuje formułę edukacji prozdrowotnej obejmującej profilaktykę zachowań ryzykownych dotyczących przede wszystkim HIV, AIDS i innych chorób związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych.
- Liczba miejsc w ośrodku rehabilitacyjnym: 30 (od 18 r. życia)
- Czas trwania programu rehabilitacyjnego: 12-18 miesięcy (średnioterminowe)
- Placówka prowadzi:
- Leczenie somatyczne
- Leczenie psychiatryczne
- Poradnictwo dla rodzin osób uzależnionych
- Poradnictwo dla osób uzależnionych
- Psychoterapię indywidualną dla osób uzależnionych
- Psychoterapię grupową dla rodzin osób uzależnionych
- Psychoterapię grupową dla osób uzależnionych
- Kursy zawodowe
- Placówka wystawia skierowania na:
- Badania stwierdzające zakażenie HIV
- Badania stwierdzające zakażenie HCV
- Badania stwierdzające zakażenie HBV
- Placówka przyjmuje osoby zobowiązane przez sąd do leczenia
- Placówka prowadzi program profilaktyczno-leczniczy dla osób uzależnionych lub używających szkodliwie, skierowanych do programu w związku z art. 72 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
- Stowarzyszenie „DIOGENES” Regionalne Centrum im. Marka Kotańskiego w Rynowie –celem stowarzyszenia jest prowadzenie działalności społecznie – użytecznej, ochrona zdrowia oraz wszechstronna pomoc świadczona na rzecz osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, wykorzystywanych i nieprzystosowanych społecznie, bezdomnych, rodzin dysfunkcyjnych. Schronienie znajdą mężczyźni, kobiety, matki z dziećmi. Posiłki ciepłe i suchy prowiant wydawane są codziennie na miejscu.